Jak zacząć organizować ślub i wesele?

Rafał Murawski

28 kwietnia 2022

Zanim przejdę do głównej części artykułu, pozwolę sobie na małe wytłumaczenie. Ten artykuł pisałem z myślą niepowielania treści już istniejących w sieci. Nie jest to więc artykuł typowo pokazujący przebieg i terminy. Do tego lepszy jest zakup planera panny młodej. Tu skupiłem się na kwestiach, które musiałem poruszyć podczas organizacji własnego ślubu. Proponuję też rozwiązania na moje problemy, ale wydaje mi się, że większość z nas się z nimi mierzy.

Spis treści

Cel i idea

Zacznijmy od tego, dlaczego bierzecie ślub? Inaczej planuje się ślub osób, które traktują go przede wszystkim jako sakrament, inaczej ślub osób, które chcą przede wszystkim wprowadzić swój związek na nowy poziom, jeszcze inaczej ślub osób, które chcą zrobić coś wyjątkowego w swoim życiu.

Dzięki tej świadomości uda nam się ustalić priorytety w organizacji ślubu i wesela. Może być to organizacja pięknej uroczystości w kościele z wsparciem najbliższych, wspólne świętowanie z znajomymi obietnicy nowej jakości podczas wesela lub stworzenie alternatywnej wersji ślubu i wesela, które sprawią, że poczujemy się naprawdę wyjątkowo.

Może być tak, że mamy bardzo odmienne wizje wesela i ślubu. Warto ją uwspólnić przed wybieraniem wykonawców. Ograniczy to ilość konfliktów.

W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że jeśli macie jakieś pytania, możecie śmiało umawiać się z Reżyserami LUTYS na przykład przez naszego messengera. Na pewno Wam pomogą.

Narracja i styl

Naszym zdaniem drugą najważniejszą kwestią jest ustalenie narracji i stylu. Narracją określamy treść: na czym się skupiamy, co jest dla nas istotne. Styl określa formę, czyli w jaki sposób to realizujemy, jak to będzie wyglądać.

Razem z Reżyserami LUTYS staramy się poznać Wasze priorytety i na ich podstawie dobrać odpowiednią narrację i styl.

Zacznijmy od narracji. Wyróżniamy dwa bieguny: prawdę i piękno. Wydaje nam się, że można je miksować, ale zawsze należy zdecydować, które jest priorytetowe. Jeśli zależy nam na przeżyciu uroczystości takiej jaką jest, docenieniu emocji, relacji i interakcji, warto postawić na prawdę. Nie próbujemy tworzyć sztucznej atmosfery, ale zazwyczaj nie wygląda to też tak spektakularnie. Druga możliwość to piękno. Wtedy zależy nam przede wszystkim na tym, by dopieścić wszystko od ogółu do szczegółu po to, by całe wydarzenie robiło wrażenie i w rzeczywistości i na zdjęciach. Dzięki temu uzyskujemy przepiękne zdjęcia, spektakularne filmy, ale ingerujemy mocno w przebieg i naturalność. Każdy musi samodzielnie zdecydować o kierunku i proporcjach. Jeśli zdecydujecie się na DIRECTOR service, macie to w pakiecie.

Ale przejdźmy do stylów, czyli form dla naszych narracji. Są to przede wszystkich spójne połączenia palet kolorystycznych i dekoracji. W LUTYS określamy trzy style, odwołując się do tych najpopularniejszych, ale na pewno znajdziecie też inne.

Zacznijmy od króla zza oceanu, czyli light&airy. Ten styl, jak sama nazwa wskazuje, zachwyca jasnością, delikatnością i zwiewnością. To styl, który pięknie pasuje do kolorów pastelowych, bieli i delikatnych zieleni. Jeśli chcecie wyglądać nieco anielsko – ten styl jest dla Was. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli priorytetem jest dla Was prawda, ten styl niekoniecznie może być dla Was, bo wymaga dopracowania wielu szczegółów dekoracji. Na naszym Facebooku pisaliśmy też kiedyś, skąd się wziął. Sprawdźcie, jeśli Was to interesuje.

Najbardziej uniwersalnym stylem jest warm&deep. Jest to w zasadzie subtelna zmiana względem naturalnych barw z tą różnicą, że dochodzą głębsze barwy ciepłe. Dzięki nim nasze europejskie, blade twarze otrzymują sporo wigoru, wydają się zdrowsze. Przy tym stylu nie trzeba zbyt wiele myśleć o dekoracjach dlatego też jest często pierwszym wyborem osób preferujących prawdę.

Trzecią opcją jest dark&moody, czyli hit ostatnich lat, szczególnie wśród osób zastanawiających się nad dekoracjami boho lub rustykalnymi. Dark&moody jest przeciwieństwem light&airy. Stawia na brunatne, ciemne, ale ciepłe barwy. Ma dość spory kontrast i niską jasność. Ze względu na ograniczoną liczbę kolorów występującą w palecie, styl ten wybacza wiele niespójnym kolorystycznie dekoracjom. Zmienia jednak drastycznie cały wygląd ostateczny wesela na zdjęciach i filmach.

Sesja ślubna

Budżet

Oczywiście nie da się planować tak dużej imprezy bez ogarnięcia swojego budżetu. Warto się zastanowić, skąd będą pochodzić środki. Czy sami sfinansujemy wesele, a może z rodzicami, a może kredyt? Opcje są nieskończone, ale dobrze nie przesadzić. Sprawdźcie swój budżet, zostawcie 10% marginesu i nie próbujcie poza niego wychodzić. Te 10% może się przydać, bo nigdy nie wiadomo, co się stanie przy naszej inflacji.

Czas i miejsce

Po ustaleniu priorytetów, narracji i stylów przyszedł czas na miejsce i czas uroczystości. Wybierajcie coś swojego, coś na czym Wam zależy. Powinien być to wybór zgodny z Waszą narracją i stylem. To może być kościół, z którym czujecie się związani, piękna przestrzeń plenerowa lub plaża na rajskiej wyspie. Wszystko zależy od Waszych priorytetów. Wtedy należy określić formę zabawy. Czy to będzie w hotelu, chacie, pod namiotami na plaży czy w domowym ogrodzie? To już zależy tylko od Was.

Co do czasu to na pewno czytaliście już sporo na ślubnych blogach więc pozwolę sobie tylko na jedną uwagę. Jeśli ustalamy odgórnie jeden jedyny możliwy termin, całość wyjdzie zapewne drożej. Dzięki pewnej elastyczności na początkowym etapie planowania można uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji jak zajęty termin wymarzonej sali, fotografa czy zespołu.

Przygotowania ślubne z psem

Lista gości

Liczba gości warunkuje nam wiele kwestii organizacyjnych i wysokość kosztów. Dobrze jest się w tym miejscu zastanowić kogo chcemy zaprosić i ile osób łącznie możemy zaprosić. Wiadomo, wraz z wzrostem liczby gości rośnie też koszt, ale nie bójcie się, jeśli komuś zależy na dużej liczbie gości, to da się zorganizować to w ograniczonym budżecie, ale wymaga to więcej pracy, kombinacji i kompromisów.

Najtrudniejszą kwestią jest jednak wybór gości. Kogo zaprosić? Metody są różne. Najczęściej tworzy się pewien klucz, dzięki któremu jesteśmy w stanie ustalić kto jest nam wystarczająco bliski, by zaprosić go na wesele. Model z kluczem jest skomplikowany, bo kwestie te są bardzo delikatne i łatwo o problemy. Przy gościach, co do których nie wiemy warto zastosować inny model. Zastanówcie się najpierw, co sprawia, że macie co do nich wątpliwości. Po zdefiniowaniu należy ocenić swoją wolność wyboru. Czy podejmujemy decyzję pod presją, czyją, co z tej presji wynika? Jakie emocje wobec tych osób czujemy? Z czego one wynikają? Warto też przeprowadzić małą analizę za i przeciw, ale służy to tylko większemu rozeznaniu w sytuacji. Dajmy sobie na to czas i przestrzeń. Ostatecznie należy wspólnie zadać sobie pytanie: „Czy ich chcemy?” Jeśli po tych wszystkich analizach nie potraficie stwierdzić, czy ich chcecie (z różnych powodów, chodzi o dokonanie dobrego wyboru), odpuśćcie. Najwidoczniej te osoby nie są tak istotne.

Oczywiście ten system też nie jest idealny, ale pozwala nam zebrać informacje i zastanowić się nad naszymi emocjami, oczekiwaniami, pragnieniami.

Zimowa sesja narzeczeńska

Wykonawcy

Przy wybieraniu wykonawców mamy trzy drogi.

Pierwsza, klasyczna to wybór wszystkich wykonawców samodzielnie. Wtedy trzeba zastanowić się na kim nam zależy (pamiętamy o priorytetach, narracji i stylu). Zazwyczaj jest to DJ lub zespół muzyczny, fotograf, ekipa wideo, fotobudka, dekoratorka, drinkbar.

Druga opcja polega na zatrudnieniu Wedding Planera, a on zajmie się resztą. Jest to świetna opcja dla osób, które chcą, by ktoś ich w tym całkowicie odciążył, ale jest to też opcja najdroższa.

Trzecia opcja jest nowa i wyjątkowa. To kompromis między pierwszymi dwoma. Możecie sami zatrudnić DJ lub zespół, dekoratorkę i drinkbar, ale za całą stronę wizualną odpowiada wizualny Reżyser ślubny, czyli osoba, która poznaje Wasze preferencje, narrację, styl i samodzielnie dobiera wykonawców tak, by zrealizowali Waszą wizję. Sam Reżyser jest często częścią pakietów fotowideo i nie wpływa to drastycznie na cenę. Wszystkie pamiątki ze ślubu są wtedy ze sobą spójne, a wykonawcy współpracują ze sobą. Ponadto mamy doradztwo w organizacji ślubu i wesela.

Przysięga

Nie chcąc Was zanudzić w tym miejscu się pożegnam. Jeśli uważacie, że ten artykuł był pomocny, będzie mi i całej ekipie LUTYS przemiło, jeśli dacie nam o tym znać. Może to być wiadomość email, wiadomość na Messengerze, obserwowanie, lajki lub serduszka.

 

Powodzenia w organizacji Waszego ślubu!

Rafał

Reżyser LUTYS

Zobacz inne opowieści

Najlepsze zdjęcia ślubne 2020
Blog

Najlepsze zdjęcia ślubne 2020

Najlepsze zdjęcia ślubne wykonane przez wykonawców LUTYS w sezonie 2020. Piękny flatlay, flary, sesja z racami w opuszczonej szklarni, symetria w przysiędze, szaleństwo oczepin, miniplener o zachodzie słońca lub sesja narzeczeńska na żaglach.

Czytaj więcej
Najlepsze zdjęcia ślubne 2021
Blog

Najlepsze zdjęcia ślubne 2021

Najlepsze zdjęcia ślubne z sezonu 2021 wykonane przez wykonawców LUTYS już są i są piękne, są różnorodne, są intrygujące. Jak oceniacie ten wybór? Co sądzicie o tych zdjęciach? Które jest Waszym ulubionym?

Czytaj więcej
LUTYS poradnik | Jak przygotować się do przygotowań?
Blog

Jak przygotować się do przygotowań?

Od przygotowań zaczyna się nasz ślubny dzień. Jak go zacząć dobrze? O której wstać? O czym należy pamiętać? Co jest najpierw, a co potem? Chciałbym się z Tobą podzielić, jak wyglądają przygotowania i jak je przeżyć bez zbędnego stresu i biegania. O tym wszystkim powiem Wam w niniejszym poradniku z wiarą w to, że potraktujecie to jako sugestię, ale i tak zrobicie po swojemu, wiedząc, czego dokładnie potrzebujecie.

Czytaj więcej